Ważna informacja dla deweloperów !!!
Nowe obowiązki deweloperów w zakresie informowania o cenach mieszkań
Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zmiany do ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów.
Nowelizacja nakłada na deweloperów obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej, na której – w okresie od dnia rozpoczęcia sprzedaży do dnia sprzedaży ostatniej nieruchomości – muszą zostać wskazane m.in. następujące informacje dotyczące:
- ceny za m2 oferowanych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych oraz całej nieruchomości lub jej części, będących przedmiotem sprzedaży,
- ceny pomieszczeń przynależnych, takich jak piwnica, strych czy komórka, lub praw niezbędnych do korzystania z lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, jeżeli cena tych pomieszczeń lub praw nie jest uwzględniona w cenie, o której mowa w pkt 1 powyżej,
- innych świadczeń pieniężnych, które nabywca zobowiązany jest spełnić w wykonaniu umowy sprzedaży – z uwzględnieniem podatku od towarów i usług.
W przypadku zmiany wyżej wskazanych cen i świadczeń pieniężnych, w tym wprowadzenia obniżenia ceny lub świadczenia pieniężnego, deweloper będzie zobowiązany do zaktualizowania informacji podanych na stronie internetowej i podania daty zmiany i zasad stosowania obniżonych cen i świadczeń pieniężnych, z zachowaniem informacji od rozpoczęcia sprzedaży.
Nowelizacja nie ogranicza się wyłącznie do nałożenia obowiązku prowadzenia strony internetowej i publikowania na niej informacji dotyczących cen sprzedawanych nieruchomości. Wprowadza również wymóg zamieszczenia w reklamach, ogłoszeniach i innych formach ofert sprzedaży kierowanych do nabywców informacji o stronie internetowej, na której dostępne są wskazane powyżej dane dotyczące ceny oraz innych świadczeń pieniężnych.
W praktyce zmiany te oznaczają:
- Konieczność założenia stron internetowych przez deweloperów, którzy do dotychczas ich nie prowadzili,
- Weryfikację danych zamieszczonych na stronach internetowych oraz ich dostosowanie do nowych przepisów, w tym zamieszczenie informacji cenach i innych świadczeniach pieniężnych, które nabywca zobowiązany będzie uiścić,
- Weryfikację treści ofert sprzedaży, reklam i ogłoszeń oraz ich uzupełnienie o dane strony internetowej, na której zamieszczone będą informacje o cenach i innych świadczeniach pieniężnych,
Nowelizacja przewiduje surowe kary za niewdrożenie wymaganych rozwiązań. Niezastosowanie się do powyższych obowiązków będzie traktowane jako naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, co może skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę kary pieniężnej w wysokości 10 % obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
Ustawodawca przewidział okres 6 miesięcy na wprowadzenie zmian wynikających z nowelizacji licząc od dnia wejścia w życie ustawy.
W przypadku chęci skonsultowania, czy spełniają Państwo wymogi wprowadzone nowelizacją lub jeśli napotkali Państwo trudności w ich wdrożeniu do prowadzonej działalności, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią. Osobą kontaktową jest mec. Paulina Szeremeta.